Ponadczasowy styl Boho

Ponadczasowy styl Boho.

Czyli krótko o tym, co to jest ponadczasowy styl Boho. Z artykułu dowiesz się o ciekawej historii stylu i inspiracji, która wpłynęła na moją decyzję o zaprojektowaniu sukienki Boho.

O tym przeczytasz w tym artykule;

1. Skąd się wzięło słowo boho?

2. Historia stylu.

3. Współczesne boho.

4. Materiały i tkaniny charakterystyczne dla stylu Boho.

Skąd się wzięło słowo boho?

Styl Boho, to skrót od słowa bohemian. A słowo bohemian cudownie oddaje znaczenie tego stylu, ponieważ określa ono, człowieka o artystycznym usposobieniu i zrelaksowanym stylu życia.

Boho łączy w sobie tak wiele, jak wiele działo się wśród hipisów lat 1960 i 1970. Łączy eklektyzm wpływów etnicznych w tym cygańskich. Jednak styl boho, to nie tylko lata 60te i 70te 20tego wieku. Już 200 lat temu, wolne, artystyczne dusze, zbuntowane wiktoriańską sztywnością kobiety, ubierały się w sposób, który wyłamywał się z trendów jakie dyktowała moda ówczesnych czasów.

Historia stylu.

Historia, notuje pierwsze wspomnienie o Bohemie na 18te stulecie na czas Rewolucji Francuskiej. Tamte czasy nie sprzyjały artystom i wolnym duszom, co skutkowało tym, że często osoby takie żyły bardzo skromnie. Używane czy stare ubrania, były podstawą garderoby, którą mimo wszystko, artyści tak łączyli, aby wyrazić siebie, właśnie w artystyczny i ekscentryczny sposób.

Dzisiejsze spojrzenie na tamte czasy w szerszej perspektywie, pozwala zrozumieć, że stylizacje jakie nosili artyści, były inspirowane ubraniami wędrownych Romów. I tu zaczyna się ciekawa historia.

Romowie, to grupa etniczna, której korzenie sięgają Indii. W Europie, ich pochodzenie jest łączone z Bałkanami, a ściśle regionem zwanym Bohemia już ok. 1000 lat temu.

I tak słowo bohemia, stała się synonimem kreatywności, artystycznego sposobu wyrażania siebie, ale także buntu wobec utrwalonych wzorców społecznych czy estetyki dyktowanej przez mainstream.

Współczesne boho.

Teraz można lepiej zrozumieć dzisiejszy trend boho. Ubrania są powiewne niekrępujące ruchów i wygodne. Styl, który pojawił się znowu w modzie, dzięki stylizacjom jakie nosiła Sienna Miller, Kate Moss, Mary-Kate czy Ashley Olsen jest trendy po dzisiejszy dzień. Poza nimi styl cudownie zamanifestowała Florence Welch, poprzez swoje stylizacje i twórczość muzyczną.

Wróćmy na chwilę do roku 1872. W San Francisco, klub Bohemia jest super-modnym miejscem spotkań artystycznej śmietanki miasta i okolic, gdzie swoje źródło inspiracji zyskują współcześni projektanci mody.

Dzisiaj ubrania w stylu boho wspaniale uzupełniają ulubione stylizacje i dają możliwości na tworzenie nowych czarujących zestawów. Zwiewne, dziewczęce, delikatne, nadają się do pracy, ale też do noszenia na „co dzień”. Idealnie nadają się dla młodych mam, które dzięki kilku dodatkom, wyglądają wspaniale, bez poświęcania dużej ilości czasu na dopracowanie swojego zestawu.

Materiały i tkaniny charakterystyczne dla stylu boho to:

  • Koronki – koronka boho, jest bardziej rustykalna w wyglądzie niż koronki jedwabne. Często są białe, lub w kolorze kości słoniowej.
  • Crochet – czyli szydełkowane. Czyli skromniejszy kuzyn koronek manifestujący się dumnie na torbach, torebkach, a nawet…. na bikini.
  • Skóra – sztuczna lub prawdziwa w odcieniach brązów lub ciemno szarych. Idealnie jeżeli ma wyraźne ślady znoszenia.
  • Denim – jasny, ciemny, znoszony, stargany, sprany.
  • Zamsz – zazwyczaj jak dodatek w postaci akcesoriów, ale też pojawia się w obuwiu.
  • Drewno – jako dodatek dla biżuterii i obuwia.
  • Turkus – podstawowy klejnot dodawany do stylizacji boho. Pierścionki, kolczyki, naszyjniki z turkusem cudownie uzupełniają boho look.
  • Rattan – tak, tak. Jako baza z której tworzy się torebki, czy buty.

Boho, to wielki obszar dla inspiracji, z której może powstać cała garderoba a nie tylko sukienka. Jeżeli chcesz zainspirować się, skonsultować swoje pomysły, zadzwoń. Chętnie porozmawiam.

ZADZWOŃ: 501 720 927

X